Vláda schválila trojici zákonů regulujících hazard

Dne 28. července 2015 vláda schválila tři zákony regulujících a hazardní hry v České republice. Návrhy zákonů o hazardních hrách, o dani z hazardních her a návrh novely měnící související zákony musí ještě schválit poslanci a senátoři a podepsat prezident.

Zákon bude platit od 1. 1. 2017. Hernu a kasino nebude možno provozovat v sousedství škol, zdravotnických zařízení, autobusových a vlakových nádraží. Povolování hazardních her bude dvoustupňové, ministerstvo bude ověřovat splnění technologických a odborných požadavků, hrací místo budou povolovat obce, ty také mohou hazard na svém území zcela zakázat.

Bude zavedena povinná přestávka pro hráče po dvou hodinách hraní a všechny herny musí být zavřeny od 3.00 do 10.00 hodin. Omezuje se počet automatů na určitem území, automaty budou zakázány v restauracích a barech a někteří lidé na nich nebudou moci hrát vůbec (např. lidé v osobním bankrotu nebo příjemci dávek pomoci v hmotné nouzi). Aby tito lidé nehráli, bude hlídat speciální monitorovací systém.

Navrženy jsou tři sazby zdanění oproti současné jedné ve výši 20 %. U technické hry bude sazba daně 35 %. Druhá sazba ve výši 30 % je navržena pro živé hry, loterie a binga. Třetí sazba ve výši 25 % se bude týkat kurzových sázek a tombol s úhrnem sázek nad 100 tisíc korun.

Mgr. Daniel Gajdošík, advokátní koncipient